*item may differ from images
Bilstein B8 5160 remote reservoir shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These shock absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Bilstein B8 5160 - Suspension Shock Absorber 25-311334
Specifications:
| Reservoir | Yes |
| Series | B8 5160 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Lower Mount Type | Eye 19mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Collapsed Length (MM) | 341.0 |
| Extended Length (IN) | 21.66 |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Upper Mount Type | Eye 19mm |
| Spring Seat Included | No |
| Extended Length (MM) | 550.2 |
| Collapsed Length (IN) | 13.43 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Internal Design | Monotube |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Toyota Tacoma 4x4; '95.5-04; RR; B8 5160 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B8 5160 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5160 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Toyota Tacoma 2004-1996 |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 5160 remote reservoir shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These shock absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments. |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1996 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 1997 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 1998 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 1999 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2000 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2001 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2002 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2003 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2004 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 1998 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 1999 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 2000 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 1998 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 1999 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2000 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2001 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2002 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2003 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2004 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 1996 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 1997 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 1998 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 1999 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 2000 | Toyota | Tacoma | SR5 |






