*item may differ from images
Bilstein B8 5160 remote reservoir shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These shock absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Bilstein B8 5160 - Suspension Shock Absorber 25-293432
Specifications:
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Billet Reservoir Clamp Included | No |
| Reservoir | Yes |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Collapsed Length (IN) | 15.22 |
| Series | B8 5160 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Segment | Light Truck |
| Internal Design | Monotube |
| Finish | Zinc Plated |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Stem |
| Extended Length (IN) | 24.04 |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| PartType | Shocks / Struts |
| Boot Included | No |
| Extended Length (MM) | 610.5 |
| Collapsed Length (MM) | 386.7 |
| Spring Seat Included | No |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5160 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | RAM 2500 Powerwagon 4WD '14+; F; B8 5160 |
| Description_LAB | B8 5160 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Ram 2500 2024-2014 |
| Description_MKT | Bilstein B8 5160 remote reservoir shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These shock absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2015 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2016 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2017 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2018 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2019 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2020 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2021 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2022 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2023 | Ram | 2500 | Power Wagon | |
| 2024 | Ram | 2500 | Power Wagon |








