*item may differ from images
Bilstein B8 5160 remote reservoir shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These shock absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Bilstein B8 5160 - Suspension Shock Absorber 25-277012
Specifications:
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Lower Mount Type | Stem |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Spring Seat Included | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Upper Mount Type | Eye 16mm |
| Internal Design | Monotube |
| Extended Length (MM) | 624.0 |
| Series | B8 5160 |
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Reservoir | Yes |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Collapsed Length (MM) | 406.5 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included | No |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Collapsed Length (IN) | 16.00 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Extended Length (IN) | 24.57 |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5160 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Mercedes G-Klasse B8 5160 Right Front |
| Description_LAB | B8 5160 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Mercedes-Benz G55 AMG 2011-2003, G500 2008-2002, G550 2018-2009 |
| Description_MKT | Bilstein B8 5160 remote reservoir shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These shock absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2002 | Mercedes-Benz | G500 | Base | |
| 2003 | Mercedes-Benz | G500 | Base | |
| 2004 | Mercedes-Benz | G500 | Base | |
| 2005 | Mercedes-Benz | G500 | Base | |
| 2006 | Mercedes-Benz | G500 | Base | |
| 2007 | Mercedes-Benz | G500 | Base | |
| 2008 | Mercedes-Benz | G500 | Base | |
| 2003 | Mercedes-Benz | G55 AMG | Base | |
| 2004 | Mercedes-Benz | G55 AMG | Base | |
| 2005 | Mercedes-Benz | G55 AMG | Base | |
| 2006 | Mercedes-Benz | G55 AMG | Base | |
| 2007 | Mercedes-Benz | G55 AMG | Base | |
| 2008 | Mercedes-Benz | G55 AMG | Base | |
| 2009 | Mercedes-Benz | G55 AMG | Base | |
| 2010 | Mercedes-Benz | G55 AMG | Base | |
| 2011 | Mercedes-Benz | G55 AMG | Base | |
| 2009 | Mercedes-Benz | G550 | Base | |
| 2010 | Mercedes-Benz | G550 | Base | |
| 2011 | Mercedes-Benz | G550 | Base | |
| 2012 | Mercedes-Benz | G550 | Base | |
| 2013 | Mercedes-Benz | G550 | Base | |
| 2014 | Mercedes-Benz | G550 | Base | |
| 2015 | Mercedes-Benz | G550 | Base | |
| 2016 | Mercedes-Benz | G550 | Base | |
| 2017 | Mercedes-Benz | G550 | Base | |
| 2018 | Mercedes-Benz | G550 | Base |






