*item may differ from images
Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B8 5100 - Suspension Shock Absorber 33-318967
Specifications:
| Internal Design | Monotube |
| Extended Length (MM) | 809.8 |
| Lower Mount Type | Eye 12mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Reservoir | No |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Boot Included | Black Bellows |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Spring Seat Included | No |
| Collapsed Length (MM) | 500.6 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Extended Length (IN) | 31.88 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Series | B8 5100 |
| Collapsed Length (IN) | 19.71 |
| Upper Mount Type | Eye 12mm |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Ford F150 4WD; '15-; R; B8 5100; 4" Lift |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Ford F-150 2024-2015 |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2015 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2016 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2017 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2018 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2019 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2020 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2021 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2022 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2023 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2024 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2015 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2016 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2017 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2018 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2019 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2020 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2021 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2022 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2023 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2024 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2016 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2017 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2018 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2019 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2020 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2021 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2022 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2023 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2015 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2016 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2017 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2018 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2019 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2020 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2021 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2022 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2023 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2024 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2024 | Ford | F-150 | STX | |
| 2021 | Ford | F-150 | Tremor | |
| 2022 | Ford | F-150 | Tremor | |
| 2023 | Ford | F-150 | Tremor | |
| 2024 | Ford | F-150 | Tremor | |
| 2015 | Ford | F-150 | XL | |
| 2016 | Ford | F-150 | XL | |
| 2017 | Ford | F-150 | XL | |
| 2018 | Ford | F-150 | XL | |
| 2019 | Ford | F-150 | XL | |
| 2020 | Ford | F-150 | XL | |
| 2021 | Ford | F-150 | XL | |
| 2022 | Ford | F-150 | XL | |
| 2023 | Ford | F-150 | XL | |
| 2024 | Ford | F-150 | XL | |
| 2015 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2016 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2017 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2018 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2019 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2020 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2021 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2022 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2023 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2024 | Ford | F-150 | XLT |




