*item may differ from images
Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B8 5100 - Suspension Shock Absorber 33-286525
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Extended Length (MM) | 695.2 |
| Spring Seat Included | No |
| Boot Included | Black Bellows |
| Upper Mount Type | Eye 12mm |
| Series | B8 5100 |
| Segment | Light Truck |
| Lower Mount Type | Eye 12mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Reservoir | No |
| Extended Length (IN) | 27.37 |
| Collapsed Length (MM) | 431.0 |
| Internal Design | Monotube |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Collapsed Length (IN) | 16.97 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_INV | Ford F150 2WD; '14-; R; B8 5100; 0-1” |
| Description_LAB | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Ford F-150 2014 |
| Description_MKT | Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | Ford | F-150 | FX2 | |
| 2014 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2014 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2014 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2014 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2014 | Ford | F-150 | STX | |
| 2014 | Ford | F-150 | XL | |
| 2014 | Ford | F-150 | XLT |




