Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B8 5100 - Suspension Shock Absorber 24-187374
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Extended Length (MM) | 679.0 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length (MM) | 425.5 |
| Internal Design | Monotube |
| Finish | Zinc Plated |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| Reservoir | No |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| PartType | Shocks / Struts |
| Upper Mount Type | Eye 14.1mm |
| Extended Length (IN) | 26.73 |
| Collapsed Length (IN) | 16.75 |
| Series | B8 5100 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Spring Seat Included | No |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | RAM 1500 4WD; '09-11; R; B8 5100; 0-1“ |
| Description_LAB | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Dodge Ram 1500 2010-2009, Ram 1500 2018-2011, 1500 Classic 2024-2019 |
| Description_MKT | Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | Laramie | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | Laramie | |
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | SLT | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | SLT | |
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | Sport | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | Sport | |
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | ST | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | ST | |
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | TRX4 | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | TRX4 | |
| 2011 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2012 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2013 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2014 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2015 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2016 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2017 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2018 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2012 | Ram | 1500 | Express | |
| 2013 | Ram | 1500 | Express | |
| 2014 | Ram | 1500 | Express | |
| 2015 | Ram | 1500 | Express | |
| 2016 | Ram | 1500 | Express | |
| 2017 | Ram | 1500 | Express | |
| 2018 | Ram | 1500 | Express | |
| 2011 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2012 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2013 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2014 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2015 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2016 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2017 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2018 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2014 | Ram | 1500 | Laramie Limited | |
| 2011 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2012 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2013 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2014 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2015 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2016 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2017 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2018 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2014 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2015 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2016 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2017 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2018 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2011 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2012 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2013 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2014 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2015 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2016 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2011 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2012 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2013 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2014 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2015 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2016 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2017 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2018 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2011 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2012 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2013 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2014 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2015 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2016 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2017 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2018 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2011 | Ram | 1500 | ST | |
| 2012 | Ram | 1500 | ST | |
| 2011 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2012 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2013 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2014 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2015 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2016 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2017 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2018 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Big Horn | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Express | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | Express | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | Express | |
| 2022 | Ram | 1500 Classic | Express | |
| 2023 | Ram | 1500 Classic | Express | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Laramie | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Lone Star | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | SLT | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | SLT | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | SLT | |
| 2022 | Ram | 1500 Classic | SLT | |
| 2023 | Ram | 1500 Classic | SLT | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2022 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2023 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2024 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Warlock | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | Warlock | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | Warlock | |
| 2022 | Ram | 1500 Classic | Warlock | |
| 2023 | Ram | 1500 Classic | Warlock | |
| 2024 | Ram | 1500 Classic | Warlock |



