Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B8 5100 - Suspension Shock Absorber 24-186704
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Upper Mount Type | Eye 12mm |
| Reservoir | No |
| Lower Mount Type | Eye 12mm |
| Spring Seat Included | No |
| Extended Length (MM) | 633.5 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Boot Included | Black Straight |
| Extended Length (IN) | 24.94 |
| Series | B8 5100 |
| Internal Design | Monotube |
| Collapsed Length (MM) | 389.0 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Zinc Plated |
| Collapsed Length (IN) | 15.31 |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_INV | Ford F150 2WD; '04-08; R; B8 5100; 0-2” |
| Description_LAB | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Ford F-150 2008-2004, Lincoln Mark LT 2008-2006 |
| Description_MKT | Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | Ford | F-150 | FX2 | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Ford | F-150 | FX2 | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2006 | Ford | F-150 | Harley-Davidson Edition | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2007 | Ford | F-150 | Harley-Davidson Edition | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Ford | F-150 | Harley-Davidson Edition | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2005 | Ford | F-150 | King Ranch | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2006 | Ford | F-150 | King Ranch | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2007 | Ford | F-150 | King Ranch | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Ford | F-150 | King Ranch | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2004 | Ford | F-150 | Lariat | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2005 | Ford | F-150 | Lariat | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2006 | Ford | F-150 | Lariat | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2007 | Ford | F-150 | Lariat | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Ford | F-150 | Lariat | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Ford | F-150 | Limited | Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2004 | Ford | F-150 | STX | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2005 | Ford | F-150 | STX | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2006 | Ford | F-150 | STX | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2007 | Ford | F-150 | STX | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Ford | F-150 | STX | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Ford | F-150 | THE 60TH ANNIVERSARY EDITION | Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2004 | Ford | F-150 | XL | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2005 | Ford | F-150 | XL | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2006 | Ford | F-150 | XL | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2007 | Ford | F-150 | XL | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Ford | F-150 | XL | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2004 | Ford | F-150 | XLT | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2005 | Ford | F-150 | XLT | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2006 | Ford | F-150 | XLT | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2007 | Ford | F-150 | XLT | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Ford | F-150 | XLT | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2006 | Lincoln | Mark LT | Base | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2007 | Lincoln | Mark LT | Base | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |
| 2008 | Lincoln | Mark LT | Base | Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift,Fits Vehicles With 0" Rear Lift |



