Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B8 5100 - Suspension Shock Absorber 24-186223
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Upper Mount Type | Eye 16mm |
| Collapsed Length (IN) | 15.48 |
| Collapsed Length (MM) | 393.3 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Internal Design | Monotube |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Reservoir | No |
| Extended Length (IN) | 24.59 |
| Boot Included | Black Bellows |
| Series | B8 5100 |
| Spring Seat Included | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Lower Mount Type | Eye 12.2mm |
| Extended Length (MM) | 624.5 |
| Finish | Zinc Plated |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_INV | Jeep Grand Cherokee ZJ; '93-98;R;B8 5100 |
| Description_LAB | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Jeep Grand Cherokee 1998-1993, Grand Wagoneer 1993 |
| Description_MKT | Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1998 | Jeep | Grand Cherokee | 5.9 Limited | |
| 1993 | Jeep | Grand Cherokee | Base | |
| 1993 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1994 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1995 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1996 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1997 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1998 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1993 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1994 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1995 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1996 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1997 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1998 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1995,1997 | Jeep | Grand Cherokee | Orvis | |
| 1994 | Jeep | Grand Cherokee | SE | |
| 1995 | Jeep | Grand Cherokee | SE | |
| 1997 | Jeep | Grand Cherokee | TSi | |
| 1998 | Jeep | Grand Cherokee | TSi | |
| 1993 | Jeep | Grand Wagoneer | Base |



