*item may differ from images
Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B8 5100 - Suspension Shock Absorber 24-186216
Specifications:
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Series | B8 5100 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Stem |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Segment | Light Truck |
| Collapsed Length (IN) | 14.88 |
| Reservoir | No |
| Extended Length (IN) | 23.70 |
| Extended Length (MM) | 602.0 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Internal Design | Monotube |
| Boot Included | Black Bellows |
| Finish | Zinc Plated |
| Collapsed Length (MM) | 378.0 |
| Lower Mount Type | Bar Pin |
| Spring Seat Included | No |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_MKT | Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Jeep Grand Cherokee ZJ; '93-98; F; B8 51 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Jeep Grand Cherokee 1998-1993, Grand Wagoneer 1993 |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1998 | Jeep | Grand Cherokee | 5.9 Limited | |
| 1993 | Jeep | Grand Cherokee | Base | |
| 1993 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1994 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1995 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1996 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1997 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1998 | Jeep | Grand Cherokee | Laredo | |
| 1993 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1994 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1995 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1996 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1997 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1998 | Jeep | Grand Cherokee | Limited | |
| 1995,1997 | Jeep | Grand Cherokee | Orvis | |
| 1994 | Jeep | Grand Cherokee | SE | |
| 1995 | Jeep | Grand Cherokee | SE | |
| 1997 | Jeep | Grand Cherokee | TSi | |
| 1998 | Jeep | Grand Cherokee | TSi | |
| 1993 | Jeep | Grand Wagoneer | Base |




