*item may differ from images
Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B8 5100 - Suspension Shock Absorber 24-185653
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Extended Length (IN) | 28.44 |
| Series | B8 5100 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Reservoir | No |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Extended Length (MM) | 722.5 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Spring Seat Included | No |
| Lower Mount Type | Eye 12.7mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Boot Included | Black Bellows |
| Collapsed Length (MM) | 431.0 |
| Collapsed Length (IN) | 16.97 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Internal Design | Monotube |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Patented digressive valving instantly reacts to changing surface conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_INV | Jeep YJ Wrangler; '87-95; F; B8 5100 |
| Description_LAB | B8 5100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Jeep Wrangler 1995-1987 |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1987 | Jeep | Wrangler | Base | |
| 1988 | Jeep | Wrangler | Base | |
| 1989 | Jeep | Wrangler | Base | |
| 1990 | Jeep | Wrangler | Base | |
| 1991 | Jeep | Wrangler | Base | |
| 1992 | Jeep | Wrangler | Base | |
| 1993 | Jeep | Wrangler | Base | |
| 1988 | Jeep | Wrangler | Islander | |
| 1989 | Jeep | Wrangler | Islander | |
| 1990 | Jeep | Wrangler | Islander | |
| 1991 | Jeep | Wrangler | Islander | |
| 1992 | Jeep | Wrangler | Islander | |
| 1987 | Jeep | Wrangler | Laredo | |
| 1988 | Jeep | Wrangler | Laredo | |
| 1989 | Jeep | Wrangler | Laredo | |
| 1990 | Jeep | Wrangler | Laredo | |
| 1991 | Jeep | Wrangler | Renegade | |
| 1992 | Jeep | Wrangler | Renegade | |
| 1993 | Jeep | Wrangler | Renegade | |
| 1994 | Jeep | Wrangler | Renegade | |
| 1995 | Jeep | Wrangler | Rio Grande | |
| 1988 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 1989 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 1990 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 1991 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 1992 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 1993 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 1994 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 1995 | Jeep | Wrangler | Sahara | |
| 1994 | Jeep | Wrangler | SE | |
| 1995 | Jeep | Wrangler | SE | |
| 1987 | Jeep | Wrangler | Sport | |
| 1988 | Jeep | Wrangler | Sport |




