Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers are designed for trucks and SUVs with a front OE coilover style suspension. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing 0-3 inches of front lift with OE springs (depending on application). The monotube shock absorbers feature a 46mm digressive piston a with self-adjusting deflective disc valve setting. Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers provide increased wheel travel and improved handling. Utilizing a B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorber is the easiest way to level out your vehicle.
Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) - Suspension Shock Absorber 24-317856
Specifications:
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 20.3mm |
| Series | B8 5100 (Ride Height Adjustable) |
| Body Design | Snap Ring Grooved Body (Coilover) |
| Collapsed Length (IN) | 16.93 |
| Boot Included | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Extended Length (IN) | 21.86 |
| Upper Mount Type | Stem |
| Collapsed Length (MM) | 430.0 |
| Reservoir | No |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Finish | Zinc Plated |
| Extended Length (MM) | 555.2 |
| Spring Seat Included | Yes |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Segment | Light Truck |
| PartType | Shocks / Struts |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Description_FAB | Practical alternative to coil spring spacers, with the benefit of Bilstein monotube technology |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_INV | Ford F150 4WD; '09-13;F; B8 5100 0-2.25" |
| Description_LAB | B8 5100 (Ride Height Adjustable) - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5100 (Ride Height Adjustable) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Ford F-150 2013-2009 |
| Description_MKT | Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers are designed for trucks and SUVs with a front OE coilover style suspension. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing 0-3 inches of front lift with OE springs (depending on application). The monotube shock absorbers feature a 46mm digressive piston a with self-adjusting deflective disc valve setting. Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers provide increased wheel travel and improved handling. Utilizing a B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorber is the easiest way to level out your vehicle. |
| Description_FAB | Practical alternative to coil spring spacers, with the benefit of Bilstein monotube technology |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | Ford | F-150 | FX4 | |
| 2010 | Ford | F-150 | FX4 | |
| 2011 | Ford | F-150 | FX4 | |
| 2012 | Ford | F-150 | FX4 | |
| 2013 | Ford | F-150 | FX4 | |
| 2009 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2010 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2011 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2012 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2013 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2009 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2010 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2011 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2012 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2013 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2011 | Ford | F-150 | Lariat Limited | |
| 2013 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2009 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2010 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2011 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2012 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2013 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2009 | Ford | F-150 | STX | |
| 2010 | Ford | F-150 | STX | |
| 2011 | Ford | F-150 | STX | |
| 2012 | Ford | F-150 | STX | |
| 2013 | Ford | F-150 | STX | |
| 2009 | Ford | F-150 | XL | |
| 2010 | Ford | F-150 | XL | |
| 2011 | Ford | F-150 | XL | |
| 2012 | Ford | F-150 | XL | |
| 2013 | Ford | F-150 | XL | |
| 2009 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2010 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2011 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2012 | Ford | F-150 | XLT | |
| 2013 | Ford | F-150 | XLT |



