Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 - Suspension Shock Absorber 24-246606
Specifications:
| Segment | Tuning |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Upper Mount Type | Stem |
| Series | B6 |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| Boot Included | Blue Straight |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Internal Design | Monotube |
| Reservoir | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Yellow Paint |
| Spring Seat Included | No |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Jeep Cherokee 2018-2014 |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_INV | Jeep Cherokee 2WD; '14-19; R; B6 4600 |
| Description_LAB | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | Jeep | Cherokee | 75th Anniversary | |
| 2014 | Jeep | Cherokee | Latitude | |
| 2015 | Jeep | Cherokee | Latitude | |
| 2016 | Jeep | Cherokee | Latitude | |
| 2017 | Jeep | Cherokee | Latitude | |
| 2018 | Jeep | Cherokee | Latitude | |
| 2014 | Jeep | Cherokee | Limited | |
| 2015 | Jeep | Cherokee | Limited | |
| 2016 | Jeep | Cherokee | Limited | |
| 2017 | Jeep | Cherokee | Limited | |
| 2018 | Jeep | Cherokee | Limited | |
| 2016 | Jeep | Cherokee | Overland | |
| 2017 | Jeep | Cherokee | Overland | |
| 2018 | Jeep | Cherokee | Overland | |
| 2014 | Jeep | Cherokee | Sport | |
| 2015 | Jeep | Cherokee | Sport | |
| 2016 | Jeep | Cherokee | Sport | |
| 2017 | Jeep | Cherokee | Sport | |
| 2018 | Jeep | Cherokee | Sport |



