Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 - Suspension Shock Absorber 24-223386
Specifications:
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Upper Mount Type | Eye 19.1mm |
| Boot Included | Black Straight |
| Position | Front |
| Series | B6 |
| Finish | Zinc Plated |
| Segment | Heavy Duty |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Spring Seat Included | No |
| Lower Mount Type | Eye 19.1mm |
| Internal Design | Monotube |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Reyco Model 1370, '97-'04, front |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Spartan Motors K2 2002-1997, K2 2004, K3 2004, Mountain Master 2004-1997 |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2004 | Spartan Motors | K3 | Base | |
| 1997 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 1998 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 1999 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2000 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2001 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2002 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2003 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2004 | Spartan Motors | Mountain Master | Base |



