Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 - Suspension Shock Absorber 24-187145
Specifications:
| Segment | Heavy Duty |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Yellow Paint |
| Series | B6 |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 19.1mm |
| Boot Included | Blue Straight |
| Spring Seat Included | No |
| Position | Rear |
| Upper Mount Type | Eye 19.1mm |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_INV | 08 Monaco, series S and R chassis |
| Description_LAB | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Holiday Rambler Navigator 2010-2008, Monaco Coach Dynasty 2011-2008, Executive 2009-2008, Signature Series 2010-2008 |
| Description_MKT | Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | Holiday Rambler | Navigator | Adriatic IV | |
| 2008 | Holiday Rambler | Navigator | Baltic IV | |
| 2008 | Holiday Rambler | Navigator | Bismark IV | |
| 2009 | Holiday Rambler | Navigator | Bismark IV | |
| 2010 | Holiday Rambler | Navigator | Bismark IV | |
| 2010 | Holiday Rambler | Navigator | Brookstone | |
| 2008 | Holiday Rambler | Navigator | Caspian IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Bedford IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Dynasty | Bishop IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Dynasty | Cheshire IV | |
| 2010 | Monaco Coach | Dynasty | Cheshire IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Diamond IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Emperor IV | |
| 2010 | Monaco Coach | Dynasty | Majestic V | |
| 2011 | Monaco Coach | Dynasty | Majestic V | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Nottingham IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Dynasty | Nottingham IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Platinum IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Queen IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Dynasty | Regal IV | |
| 2010 | Monaco Coach | Dynasty | Regal IV | |
| 2011 | Monaco Coach | Dynasty | Regal IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Renaissance IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Squire IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Dynasty | Squire IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Stafford IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Dynasty | Stafford IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Dynasty | Yorkshire IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Dynasty | Yorkshire IV | |
| 2010 | Monaco Coach | Dynasty | Yorkshire IV | |
| 2011 | Monaco Coach | Dynasty | Yorkshire IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Executive | Olympus IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Executive | Oxford IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Executive | Oxford IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Executive | Sierra IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Executive | Victoria IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Executive | Whitney IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Signature Series | Buckingham IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Signature Series | Buckingham IV | |
| 2010 | Monaco Coach | Signature Series | Buckingham IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Signature Series | Cambridge IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Signature Series | Cambridge IV | |
| 2010 | Monaco Coach | Signature Series | Cambridge IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Signature Series | Chancellor IV | |
| 2010 | Monaco Coach | Signature Series | Chancellor IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Signature Series | Chateau IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Signature Series | Commander IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Signature Series | Commander IV | |
| 2010 | Monaco Coach | Signature Series | Commander IV | |
| 2009 | Monaco Coach | Signature Series | Fortress IV | |
| 2010 | Monaco Coach | Signature Series | Fortress IV | |
| 2008 | Monaco Coach | Signature Series | Platinum IV |



