Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 - Suspension Shock Absorber 24-186476
Specifications:
| Segment | Heavy Duty |
| Finish | Yellow Paint |
| Boot Included | Blue Straight |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Lower Mount Type | Eye 19.1mm |
| Position | Front |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Upper Mount Type | Eye 19.1mm |
| Spring Seat Included | No |
| Internal Design | Monotube |
| Series | B6 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Tuthill IFS 1200;F;B6 |
| Description_LAB | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Spartan Motors K2 2002-1997, K2 2004, K3 2004, Mountain Master 2004-1997 |
| Description_MKT | Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2004 | Spartan Motors | K3 | Base | |
| 1997 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 1998 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 1999 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2000 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2001 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2002 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2003 | Spartan Motors | Mountain Master | Base | |
| 2004 | Spartan Motors | Mountain Master | Base |



