Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 - Suspension Shock Absorber 24-009409
Specifications:
| Segment | Heavy Duty |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Boot Included | Blue Straight |
| Series | B6 |
| Lower Mount Type | Eye 14.5mm |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Eye 14.5mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Position | Front |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Internal Design | Monotube |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_INV | GMC Motorhome Front;F;B6 |
| Description_LAB | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | GMC Motorhome 1978-1972, Oldsmobile Toronado 1985-1979 |
| Description_MKT | Bilstein B6 shock absorbers and struts are the ideal choice for improving the performance of any vehicle. These shock absorbers and struts feature a monotube design which provides consistent fade free performance. Bilstein B6 shock absorbers and struts utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions to provide consistent fade free performance. All B6 shock absorbers and struts are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. Bilstein B6 shock absorbers and struts offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1979 | Oldsmobile | Toronado | Brougham | |
| 1980 | Oldsmobile | Toronado | Brougham | |
| 1981 | Oldsmobile | Toronado | Brougham | |
| 1982 | Oldsmobile | Toronado | Brougham | |
| 1983 | Oldsmobile | Toronado | Brougham | |
| 1984 | Oldsmobile | Toronado | Brougham | |
| 1985 | Oldsmobile | Toronado | Brougham | |
| 1985 | Oldsmobile | Toronado | Caliente | |
| 1980 | Oldsmobile | Toronado | XSC | |
| 1981 | Oldsmobile | Toronado | XSC | |
| 1979 | Oldsmobile | Toronado | XSR |



