*item may differ from images
Bilstein B6 Performance dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with the OE factory spring. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B6 Performance dampers will provide improved safety and handling performance with the added benefit of world-famous Bilstein quality.
Bilstein B6 Performance - Suspension Shock Absorber 24-229883
Specifications:
| Segment | Tuning |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Boot Included | No |
| Series | B6 Performance |
| Spring Seat Included | No |
| Internal Design | Monotube |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Yellow Paint |
| Lower Mount Type | Eye 12.1mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Chassis Code | MK7 |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_DES | B6 Performance - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 36mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Audi A3 8V Golf 7 Leon 3 Rigid axle;R;B6 |
| Description_LAB | B6 Performance - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Volkswagen Golf 2015, Golf SportWagen 2015 |
| Description_MKT | Bilstein B6 Performance dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with the OE factory spring. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B6 Performance dampers will provide improved safety and handling performance with the added benefit of world-famous Bilstein quality. |
| Description_FAB | Optimum grip and enhanced lane stability in day to day and extreme situations |
| Description_FAB | Bilstein gas-pressure technology |
| Description_FAB | Optimum grip and enhanced lane stability in day to day and extreme situations |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2015 | Volkswagen | Golf | TDI S | |
| 2015 | Volkswagen | Golf | TDI SE | |
| 2015 | Volkswagen | Golf | TDI SEL | |
| 2015 | Volkswagen | Golf SportWagen | TDI S | |
| 2015 | Volkswagen | Golf SportWagen | TDI SE | |
| 2015 | Volkswagen | Golf SportWagen | TDI SEL |




