Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 33-256740
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Upper Mount Type | Eye 12mm |
| Boot Included | Blue Bellows |
| Reservoir | No |
| Internal Design | Monotube |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Finish | Yellow Paint |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Lower Mount Type | Eye 12mm |
| Series | B6 4600 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Spring Seat Included | No |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Ford F150 4WD; '14; R; B6 4600 |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Ford F-150 2014 |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | Ford | F-150 | FX4 | |
| 2014 | Ford | F-150 | King Ranch | |
| 2014 | Ford | F-150 | Lariat | |
| 2014 | Ford | F-150 | Limited | |
| 2014 | Ford | F-150 | Platinum | |
| 2014 | Ford | F-150 | STX | |
| 2014 | Ford | F-150 | XL | |
| 2014 | Ford | F-150 | XLT |



