Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-329156
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Lower Mount Type | Eye 16.2mm |
| Boot Included | Blue Straight |
| Reservoir | No |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Spring Seat Included | Yes |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Series | B6 4600 |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Internal Design | Monotube |
| Upper Mount Type | Stem |
| Finish | Yellow Paint |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_INV | Toyota Tundra '22+; F; B6 4600 |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Toyota Sequoia 2024-2023, Tundra 2024-2022 |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2023 | Toyota | Sequoia | Capstone | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2024 | Toyota | Sequoia | Capstone | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2023 | Toyota | Sequoia | Limited | |
| 2024 | Toyota | Sequoia | Limited | |
| 2023 | Toyota | Sequoia | Platinum | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2024 | Toyota | Sequoia | Platinum | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2023 | Toyota | Sequoia | SR5 | |
| 2024 | Toyota | Sequoia | SR5 | |
| 2022 | Toyota | Tundra | 1794 Edition | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2023 | Toyota | Tundra | 1794 Edition | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2024 | Toyota | Tundra | 1794 Edition | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2022 | Toyota | Tundra | Capstone | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2023 | Toyota | Tundra | Capstone | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2024 | Toyota | Tundra | Capstone | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2022 | Toyota | Tundra | Limited | |
| 2023 | Toyota | Tundra | Limited | |
| 2024 | Toyota | Tundra | Limited | |
| 2022 | Toyota | Tundra | Platinum | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2023 | Toyota | Tundra | Platinum | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2024 | Toyota | Tundra | Platinum | Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS),Without Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| 2022 | Toyota | Tundra | SR | |
| 2023 | Toyota | Tundra | SR | |
| 2024 | Toyota | Tundra | SR | |
| 2022 | Toyota | Tundra | SR5 | Without TRD Sport Package,Without TRD Sport Package,Without TRD Sport Package |
| 2023 | Toyota | Tundra | SR5 | Without TRD Sport Package,Without TRD Sport Package,Without TRD Sport Package |
| 2024 | Toyota | Tundra | SR5 | Without TRD Sport Package,Without TRD Sport Package,Without TRD Sport Package |

