*item may differ from images
Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-284721
Specifications:
| Boot Included | Blue Straight |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Upper Mount Type | Eye 16mm |
| Internal Design | Monotube |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Reservoir | No |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Spring Seat Included | No |
| Series | B6 4600 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Light Truck |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Ford F-550 Super Duty 4WD; 2017 R 4600 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2017 | Ford | F-550 Super Duty | Base | |
| 2018 | Ford | F-550 Super Duty | Base | |
| 2019 | Ford | F-550 Super Duty | Base | |
| 2020 | Ford | F-550 Super Duty | Base | |
| 2021 | Ford | F-550 Super Duty | Base | |
| 2022 | Ford | F-550 Super Duty | Base |




