*item may differ from images
Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-214018
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Upper Mount Type | Stem |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Boot Included | Black Straight |
| Spring Seat Included | Yes |
| Internal Design | Monotube |
| Series | B6 4600 |
| Finish | Yellow Paint |
| Reservoir | No |
| Lower Mount Type | Eye 16.1mm |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_INV | Toyota Landcruiser V8 (200);V;B6 |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Toyota Land Cruiser 2011-2008, Land Cruiser 2021-2013 |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2020 | Toyota | Land Cruiser | Heritage Edition | |
| 2021 | Toyota | Land Cruiser | Heritage Edition |




