Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-195706
Specifications:
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Lower Mount Type | Eye 12.2mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Upper Mount Type | Eye 12.2mm |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Boot Included | Yellow Straight |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Reservoir | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Spring Seat Included | No |
| Internal Design | Monotube |
| Series | B6 4600 |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_INV | VW Amarok;H;B6 |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |



