Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-191197
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Series | B6 4600 |
| Internal Design | Monotube |
| Upper Mount Type | Stem |
| Reservoir | No |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Lower Mount Type | Eye 12mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Spring Seat Included | No |
| Boot Included | Blue Straight |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Isuzu Trooper 2002-1992 |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_INV | Isuzu Trooper Rodeo 91-97;F;B6 |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2000 | Isuzu | Trooper | Limited | |
| 2001 | Isuzu | Trooper | Limited | |
| 2002 | Isuzu | Trooper | Limited | |
| 1997 | Isuzu | Trooper | Ltd | |
| 1993 | Isuzu | Trooper | RS | |
| 1994 | Isuzu | Trooper | RS | |
| 1995 | Isuzu | Trooper | RS | |
| 1992 | Isuzu | Trooper | S | |
| 1993 | Isuzu | Trooper | S | |
| 1994 | Isuzu | Trooper | S | |
| 1995 | Isuzu | Trooper | S | |
| 1996 | Isuzu | Trooper | S | |
| 1997 | Isuzu | Trooper | S | |
| 1998 | Isuzu | Trooper | S | |
| 1999 | Isuzu | Trooper | S | |
| 2000 | Isuzu | Trooper | S | |
| 2001 | Isuzu | Trooper | S | |
| 2002 | Isuzu | Trooper | S | |
| 1996 | Isuzu | Trooper | SE |



