Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-186919
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| Finish | Yellow Paint |
| Boot Included | Blue Straight |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Upper Mount Type | Eye 14.1mm |
| Spring Seat Included | No |
| Internal Design | Monotube |
| Series | B6 4600 |
| Reservoir | No |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Nissan Pathfinder 2WD; '05-; R; B6 4600 |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Nissan Pathfinder 2012-2005 |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | Nissan | Pathfinder | LE | |
| 2006 | Nissan | Pathfinder | LE | |
| 2007 | Nissan | Pathfinder | LE | |
| 2008 | Nissan | Pathfinder | LE | |
| 2009 | Nissan | Pathfinder | LE | |
| 2010 | Nissan | Pathfinder | LE | |
| 2011 | Nissan | Pathfinder | LE | |
| 2012 | Nissan | Pathfinder | LE | |
| 2006 | Nissan | Pathfinder | S | |
| 2007 | Nissan | Pathfinder | S | |
| 2008 | Nissan | Pathfinder | S | |
| 2009 | Nissan | Pathfinder | S | |
| 2010 | Nissan | Pathfinder | S | |
| 2011 | Nissan | Pathfinder | S | |
| 2012 | Nissan | Pathfinder | S | |
| 2005 | Nissan | Pathfinder | SE | |
| 2006 | Nissan | Pathfinder | SE | |
| 2007 | Nissan | Pathfinder | SE | |
| 2008 | Nissan | Pathfinder | SE | |
| 2009 | Nissan | Pathfinder | SE | |
| 2010 | Nissan | Pathfinder | SE | |
| 2005 | Nissan | Pathfinder | SE Off-Road | |
| 2011 | Nissan | Pathfinder | Silver Edition | |
| 2012 | Nissan | Pathfinder | Silver Edition | |
| 2011 | Nissan | Pathfinder | SV | |
| 2012 | Nissan | Pathfinder | SV | |
| 2005 | Nissan | Pathfinder | XE |



