Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-186155
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Light Truck |
| Finish | Yellow Paint |
| Series | B6 4600 |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Boot Included | Blue Straight |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Internal Design | Monotube |
| Upper Mount Type | Eye 16mm |
| Lower Mount Type | Eye 14mm |
| Reservoir | No |
| Spring Seat Included | No |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Nissan Frontier 4x2/4x4;R;B6 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Nissan Frontier 2021-2005, Suzuki Equator 2012-2009 |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2013 | Nissan | Frontier | Desert Runner | |
| 2014 | Nissan | Frontier | Desert Runner | |
| 2015 | Nissan | Frontier | Desert Runner | |
| 2016 | Nissan | Frontier | Desert Runner | |
| 2017 | Nissan | Frontier | Desert Runner | |
| 2018 | Nissan | Frontier | Desert Runner | |
| 2019 | Nissan | Frontier | Desert Runner | |
| 2005 | Nissan | Frontier | LE | |
| 2006 | Nissan | Frontier | LE | |
| 2007 | Nissan | Frontier | LE | |
| 2008 | Nissan | Frontier | LE | |
| 2009 | Nissan | Frontier | LE | |
| 2010 | Nissan | Frontier | LE | |
| 2005 | Nissan | Frontier | Nismo Off-Road | |
| 2006 | Nissan | Frontier | Nismo Off-Road | |
| 2007 | Nissan | Frontier | Nismo Off-Road | |
| 2008 | Nissan | Frontier | Nismo Off-Road | |
| 2009 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2010 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2011 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2012 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2013 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2014 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2015 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2016 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2017 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2018 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2019 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2020 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2021 | Nissan | Frontier | PRO-4X | |
| 2011 | Nissan | Frontier | S | |
| 2012 | Nissan | Frontier | S | |
| 2013 | Nissan | Frontier | S | |
| 2014 | Nissan | Frontier | S | |
| 2015 | Nissan | Frontier | S | |
| 2016 | Nissan | Frontier | S | |
| 2017 | Nissan | Frontier | S | |
| 2018 | Nissan | Frontier | S | |
| 2019 | Nissan | Frontier | S | |
| 2020 | Nissan | Frontier | S | |
| 2021 | Nissan | Frontier | S | |
| 2005 | Nissan | Frontier | SE | |
| 2006 | Nissan | Frontier | SE | |
| 2007 | Nissan | Frontier | SE | |
| 2008 | Nissan | Frontier | SE | |
| 2009 | Nissan | Frontier | SE | |
| 2010 | Nissan | Frontier | SE | |
| 2011 | Nissan | Frontier | SL | |
| 2012 | Nissan | Frontier | SL | |
| 2013 | Nissan | Frontier | SL | |
| 2014 | Nissan | Frontier | SL | |
| 2015 | Nissan | Frontier | SL | |
| 2016 | Nissan | Frontier | SL | |
| 2017 | Nissan | Frontier | SL | |
| 2018 | Nissan | Frontier | SL | |
| 2019 | Nissan | Frontier | SL | |
| 2011 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2012 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2013 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2014 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2015 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2016 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2017 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2018 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2019 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2020 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2021 | Nissan | Frontier | SV | |
| 2005 | Nissan | Frontier | XE | |
| 2006 | Nissan | Frontier | XE | |
| 2007 | Nissan | Frontier | XE | |
| 2008 | Nissan | Frontier | XE | |
| 2009 | Nissan | Frontier | XE | |
| 2010 | Nissan | Frontier | XE | |
| 2009 | Suzuki | Equator | Base | |
| 2010 | Suzuki | Equator | Base | |
| 2011 | Suzuki | Equator | Base | |
| 2012 | Suzuki | Equator | Base | |
| 2009 | Suzuki | Equator | Premium | |
| 2010 | Suzuki | Equator | Premium | |
| 2011 | Suzuki | Equator | Premium | |
| 2012 | Suzuki | Equator | Premium | |
| 2009 | Suzuki | Equator | RMZ-4 | |
| 2010 | Suzuki | Equator | RMZ-4 | |
| 2011 | Suzuki | Equator | RMZ-4 | |
| 2012 | Suzuki | Equator | RMZ-4 | |
| 2009 | Suzuki | Equator | Sport | |
| 2010 | Suzuki | Equator | Sport | |
| 2011 | Suzuki | Equator | Sport | |
| 2012 | Suzuki | Equator | Sport |



