Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-185455
Specifications:
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Spring Seat Included | No |
| Series | B6 4600 |
| Upper Mount Type | Bar Pin |
| Reservoir | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Light Truck |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Boot Included | Yellow Straight |
| Lower Mount Type | Eye 12.1mm |
| Internal Design | Monotube |
| Finish | Yellow Paint |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Ford Excursion 2WD 00-;R;B6 |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Ford Excursion 2005-2000 |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2003 | Ford | Excursion | Eddie Bauer | |
| 2004 | Ford | Excursion | Eddie Bauer | |
| 2005 | Ford | Excursion | Eddie Bauer | |
| 2000 | Ford | Excursion | Limited | |
| 2001 | Ford | Excursion | Limited | |
| 2002 | Ford | Excursion | Limited | |
| 2003 | Ford | Excursion | Limited | |
| 2004 | Ford | Excursion | Limited | |
| 2005 | Ford | Excursion | Limited | |
| 2004 | Ford | Excursion | XLS | |
| 2000 | Ford | Excursion | XLT | |
| 2001 | Ford | Excursion | XLT | |
| 2002 | Ford | Excursion | XLT | |
| 2003 | Ford | Excursion | XLT | |
| 2004 | Ford | Excursion | XLT | |
| 2005 | Ford | Excursion | XLT |



