*item may differ from images
Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-185066
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Spring Seat Included | Yes |
| Lower Mount Type | Eye 14.2mm |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Internal Design | Monotube |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Upper Mount Type | Stem |
| Boot Included | No |
| Series | B6 4600 |
| Reservoir | No |
| Finish | Yellow Paint |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 36mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Toyota Tacoma 2WD 5-lug, '83;FR;B6 |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Toyota Tacoma 2015-2005 |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2006 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2007 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2008 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2009 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2010 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2011 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2012 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2013 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2014 | Toyota | Tacoma | Base | |
| 2015 | Toyota | Tacoma | Base |




