Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-022484
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Spring Seat Included | No |
| Series | B6 4600 |
| Boot Included | Blue Bellows |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Finish | Yellow Paint |
| Reservoir | No |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 14.4mm |
| Upper Mount Type | Bar Pin |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Chevrolet C1500;R;B6 |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Chevrolet C1500 Suburban 1999-1992, C2500 Suburban 1999-1992, Tahoe 2000-1995, GMC C1500 Suburban 1999-1992, C2500 Suburban 1999-1992, Yukon 1998-1995 |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1992 | Chevrolet | C1500 Suburban | Base | |
| 1993 | Chevrolet | C1500 Suburban | Base | |
| 1994 | Chevrolet | C1500 Suburban | Base | |
| 1995 | Chevrolet | C1500 Suburban | Base | |
| 1996 | Chevrolet | C1500 Suburban | Base | |
| 1997 | Chevrolet | C1500 Suburban | Base | |
| 1998 | Chevrolet | C1500 Suburban | Base | |
| 1999 | Chevrolet | C1500 Suburban | Base | |
| 1995 | Chevrolet | C1500 Suburban | LS | |
| 1996 | Chevrolet | C1500 Suburban | LS | |
| 1997 | Chevrolet | C1500 Suburban | LS | |
| 1998 | Chevrolet | C1500 Suburban | LS | |
| 1999 | Chevrolet | C1500 Suburban | LS | |
| 1992 | Chevrolet | C1500 Suburban | Silverado | |
| 1993 | Chevrolet | C1500 Suburban | Silverado | |
| 1994 | Chevrolet | C1500 Suburban | Silverado | |
| 1992 | Chevrolet | C2500 Suburban | Base | |
| 1993 | Chevrolet | C2500 Suburban | Base | |
| 1994 | Chevrolet | C2500 Suburban | Base | |
| 1995 | Chevrolet | C2500 Suburban | Base | |
| 1996 | Chevrolet | C2500 Suburban | Base | |
| 1997 | Chevrolet | C2500 Suburban | Base | |
| 1998 | Chevrolet | C2500 Suburban | Base | |
| 1999 | Chevrolet | C2500 Suburban | Base | |
| 1995 | Chevrolet | C2500 Suburban | LS | |
| 1996 | Chevrolet | C2500 Suburban | LS | |
| 1997 | Chevrolet | C2500 Suburban | LS | |
| 1998 | Chevrolet | C2500 Suburban | LS | |
| 1999 | Chevrolet | C2500 Suburban | LS | |
| 1995 | Chevrolet | C2500 Suburban | LT | |
| 1996 | Chevrolet | C2500 Suburban | LT | |
| 1997 | Chevrolet | C2500 Suburban | LT | |
| 1992 | Chevrolet | C2500 Suburban | Silverado | |
| 1993 | Chevrolet | C2500 Suburban | Silverado | |
| 1994 | Chevrolet | C2500 Suburban | Silverado | |
| 1995 | Chevrolet | Tahoe | Base | |
| 1996 | Chevrolet | Tahoe | Base | |
| 2000 | Chevrolet | Tahoe | Limited | |
| 1995 | Chevrolet | Tahoe | LS | |
| 1996 | Chevrolet | Tahoe | LS | |
| 1997 | Chevrolet | Tahoe | LS | |
| 1998 | Chevrolet | Tahoe | LS | |
| 1999 | Chevrolet | Tahoe | LS | |
| 1995 | Chevrolet | Tahoe | LT | |
| 1996 | Chevrolet | Tahoe | LT | |
| 1997 | Chevrolet | Tahoe | LT | |
| 1998 | Chevrolet | Tahoe | LT | |
| 1999 | Chevrolet | Tahoe | LT | |
| 1992 | GMC | C1500 Suburban | Base | |
| 1993 | GMC | C1500 Suburban | Base | |
| 1994 | GMC | C1500 Suburban | Base | |
| 1995 | GMC | C1500 Suburban | Base | |
| 1996 | GMC | C1500 Suburban | Base | |
| 1997 | GMC | C1500 Suburban | Base | |
| 1998 | GMC | C1500 Suburban | Base | |
| 1999 | GMC | C1500 Suburban | Base | |
| 1992 | GMC | C1500 Suburban | SLE | |
| 1993 | GMC | C1500 Suburban | SLE | |
| 1994 | GMC | C1500 Suburban | SLE | |
| 1995 | GMC | C1500 Suburban | SLE | |
| 1996 | GMC | C1500 Suburban | SLE | |
| 1997 | GMC | C1500 Suburban | SLE | |
| 1998 | GMC | C1500 Suburban | SLE | |
| 1999 | GMC | C1500 Suburban | SLE | |
| 1995 | GMC | C1500 Suburban | SLT | |
| 1996 | GMC | C1500 Suburban | SLT | |
| 1997 | GMC | C1500 Suburban | SLT | |
| 1998 | GMC | C1500 Suburban | SLT | |
| 1999 | GMC | C1500 Suburban | SLT | |
| 1992 | GMC | C2500 Suburban | Base | |
| 1993 | GMC | C2500 Suburban | Base | |
| 1994 | GMC | C2500 Suburban | Base | |
| 1995 | GMC | C2500 Suburban | Base | |
| 1996 | GMC | C2500 Suburban | Base | |
| 1997 | GMC | C2500 Suburban | Base | |
| 1998 | GMC | C2500 Suburban | Base | |
| 1999 | GMC | C2500 Suburban | Base | |
| 1992 | GMC | C2500 Suburban | SLE | |
| 1993 | GMC | C2500 Suburban | SLE | |
| 1994 | GMC | C2500 Suburban | SLE | |
| 1995 | GMC | C2500 Suburban | SLE | |
| 1996 | GMC | C2500 Suburban | SLE | |
| 1997 | GMC | C2500 Suburban | SLE | |
| 1998 | GMC | C2500 Suburban | SLE | |
| 1999 | GMC | C2500 Suburban | SLE | |
| 1995 | GMC | C2500 Suburban | SLT | |
| 1996 | GMC | C2500 Suburban | SLT | |
| 1997 | GMC | C2500 Suburban | SLT | |
| 1998 | GMC | C2500 Suburban | SLT | |
| 1999 | GMC | C2500 Suburban | SLT | |
| 1995 | GMC | Yukon | SLE | |
| 1996 | GMC | Yukon | SLE | |
| 1997 | GMC | Yukon | SLE | |
| 1998 | GMC | Yukon | SLE | |
| 1995 | GMC | Yukon | SLT | |
| 1996 | GMC | Yukon | SLT | |
| 1997 | GMC | Yukon | SLT | |
| 1998 | GMC | Yukon | SLT |



