*item may differ from images
Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-021326
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Upper Mount Type | Bar Pin |
| Lower Mount Type | Eye 12.1mm |
| Series | B6 4600 |
| Internal Design | Monotube |
| Boot Included | Blue Straight |
| Spring Seat Included | No |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Reservoir | No |
| Finish | Yellow Paint |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Ford Explorer 2WD; '95-01; R; B6 4600 |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Ford Explorer 2001-1995, Explorer Sport Trac 2005-2001, Mercury Mountaineer 2001-1997 |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1995 | Ford | Explorer | Eddie Bauer | |
| 1996 | Ford | Explorer | Eddie Bauer | |
| 1997 | Ford | Explorer | Eddie Bauer | |
| 1998 | Ford | Explorer | Eddie Bauer | |
| 1999 | Ford | Explorer | Eddie Bauer | |
| 2000 | Ford | Explorer | Eddie Bauer | |
| 2001 | Ford | Explorer | Eddie Bauer | |
| 1995 | Ford | Explorer | Expedition | |
| 1995 | Ford | Explorer | Sport | |
| 1996 | Ford | Explorer | Sport | |
| 1997 | Ford | Explorer | Sport | |
| 1998 | Ford | Explorer | Sport | |
| 1999 | Ford | Explorer | Sport | |
| 2000 | Ford | Explorer | Sport | |
| 1995 | Ford | Explorer | XL | |
| 1996 | Ford | Explorer | XL | |
| 1997 | Ford | Explorer | XL | |
| 1998 | Ford | Explorer | XL | |
| 1999 | Ford | Explorer | XL | |
| 2000 | Ford | Explorer | XL Fleet | |
| 2001 | Ford | Explorer | XL Fleet | |
| 1999 | Ford | Explorer | XLS | |
| 2000 | Ford | Explorer | XLS | |
| 2001 | Ford | Explorer | XLS | |
| 1995 | Ford | Explorer | XLT | |
| 1996 | Ford | Explorer | XLT | |
| 1997 | Ford | Explorer | XLT | |
| 1998 | Ford | Explorer | XLT | |
| 1999 | Ford | Explorer | XLT | |
| 2000 | Ford | Explorer | XLT | |
| 2001 | Ford | Explorer | XLT | |
| 2005 | Ford | Explorer Sport Trac | Adrenalin | |
| 2001 | Ford | Explorer Sport Trac | Base | |
| 2002 | Ford | Explorer Sport Trac | XL | |
| 2003 | Ford | Explorer Sport Trac | XLS | |
| 2004 | Ford | Explorer Sport Trac | XLS | |
| 2005 | Ford | Explorer Sport Trac | XLS | |
| 2003 | Ford | Explorer Sport Trac | XLT | |
| 2004 | Ford | Explorer Sport Trac | XLT | |
| 2005 | Ford | Explorer Sport Trac | XLT | |
| 1997 | Mercury | Mountaineer | Base | |
| 1998 | Mercury | Mountaineer | Base | |
| 1999 | Mercury | Mountaineer | Base | |
| 2000 | Mercury | Mountaineer | Base | |
| 2001 | Mercury | Mountaineer | Base |




