*item may differ from images
Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-021203
Specifications:
| Segment | Tuning |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Boot Included | Blue Straight |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 16mm |
| Upper Mount Type | Stem |
| Finish | Yellow Paint |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Series | B6 4600 |
| Spring Seat Included | No |
| Reservoir | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Toyota Rav 4;R;B6 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Toyota RAV4 2000-1996 |
| Description_EXT | 36mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1996 | Toyota | RAV4 | Base | |
| 1997 | Toyota | RAV4 | Base | |
| 1998 | Toyota | RAV4 | Base | |
| 1999 | Toyota | RAV4 | Base | |
| 2000 | Toyota | RAV4 | Base |




