*item may differ from images
Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-010047
Specifications:
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Upper Mount Type | Stem |
| Spring Seat Included | No |
| Finish | Yellow Paint |
| Series | B6 4600 |
| Lower Mount Type | Eye 19mm |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Light Truck |
| Internal Design | Monotube |
| Reservoir | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Boot Included | Blue Straight |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Toyota Land Cruiser J6 J7;F;B6 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Toyota Land Cruiser 1990-1985 |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1985 | Toyota | Land Cruiser | Base | |
| 1986 | Toyota | Land Cruiser | Base | |
| 1987 | Toyota | Land Cruiser | Base | |
| 1988 | Toyota | Land Cruiser | Base | |
| 1989 | Toyota | Land Cruiser | Base | |
| 1990 | Toyota | Land Cruiser | Base |




