Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B6 4600 - Suspension Shock Absorber 24-001960
Specifications:
| Segment | Light Truck |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Reservoir | No |
| Finish | Yellow Paint |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Boot Included | Blue Straight |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Series | B6 4600 |
| Upper Mount Type | Eye 16mm |
| Spring Seat Included | No |
| Internal Design | Monotube |
| Lower Mount Type | Eye 16mm |
| PartType | Shocks / Struts |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Isuzu Trooper 1986-1984 |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | Specific tuning for stock height vehicles |
| Description_FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Isuzu Trooper;R;B6 |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1984 | Isuzu | Trooper | Base | |
| 1985 | Isuzu | Trooper | Base | |
| 1986 | Isuzu | Trooper | DLX | |
| 1986 | Isuzu | Trooper | LS | |
| 1986 | Isuzu | Trooper | LX |



