Bilstein B16 (PSS9) dampers feature ride height adjustability with 9-stage manual damping adjustment in an OE quality, direct fit package. The 9-stage damping system adjusts both rebound and compression with each click to provide the best handling performance in any condition. These monotube performance dampers are tuned for each specific application. The zinc coated and threaded body design will give you the flexibility to find the perfect ride height setting for your intended use while providing unsurpassed protection against the harshest road elements. B16 (PSS9) dampers are made in Germany and feature technology tested on the famed Nürburgring.
Bilstein B16 (PSS9) - Suspension Shock Absorber 26-630113
Specifications:
| Segment | Tuning |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Spring Seat Included | Yes |
| Finish | Zinc Plated |
| Upper Mount Type | Stem |
| Boot Included | No |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Lower Mount Type | Base Cup |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Series | B16 (PSS9) |
| Internal Design | Monotube |
| Description_FAB | Threaded body allows lowering of approximately 30mm to 50mm |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B16 (PSS9) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | PORSCHE 996 GT3 STRASSE |
| Description_LAB | B16 (PSS9) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | Porsche 911 2005-2002 |
| Description_MKT | Bilstein B16 (PSS9) dampers feature ride height adjustability with 9-stage manual damping adjustment in an OE quality, direct fit package. The 9-stage damping system adjusts both rebound and compression with each click to provide the best handling performance in any condition. These monotube performance dampers are tuned for each specific application. The zinc coated and threaded body design will give you the flexibility to find the perfect ride height setting for your intended use while providing unsurpassed protection against the harshest road elements. B16 (PSS9) dampers are made in Germany and feature technology tested on the famed Nürburgring. |
| Description_FAB | Quick and easy damping level adjustment |
| Description_FAB | Threaded body allows lowering of approximately 30mm to 50mm |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2002 | Porsche | 911 | GT2 | |
| 2003 | Porsche | 911 | GT2 | |
| 2004 | Porsche | 911 | GT2 | |
| 2005 | Porsche | 911 | GT2 | |
| 2004 | Porsche | 911 | GT3 | |
| 2005 | Porsche | 911 | GT3 |



