Bilstein B12 (Pro-Kit) suspension kits include a complete set of Bilstein Performance dampers paired with Eibach (Pro-Kit) springs that provide moderate lowering between 24-40mm (depending on application). These kits offer dampers and springs that are tuned for each specific application to provide the best fixed height lowering solution. Bilstein B12 (Pro-Kit) suspension kits provide the perfect combination of suspension dynamics, quality and aesthetics.
Bilstein B12 (Pro-Kit) - Suspension Kit 46-264909
Specifications:
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| PartType | Suspension Kit |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Dampers: Yellow/Springs: Dark Grey |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Segment | Tuning |
| Internal Design | Monotube |
| Series | B12 (Pro-Kit) |
| Description_SHO | Complete Kit |
| Description_INV | Cayenne (92A) ohne PASM;K;B12PK |
| Description_DEF | Suspension Kit |
| Description_LAB | B12 (Pro-Kit) - Suspension Kit |
| Description_DES | B12 (Pro-Kit) - Suspension Kit |
| Description_ASM | Porsche Cayenne 2018-2011 |
| Description_EXT | Complete Suspension Kit |
| Description_MKT | Bilstein B12 (Pro-Kit) suspension kits include a complete set of Bilstein Performance dampers paired with Eibach (Pro-Kit) springs that provide moderate lowering between 24-40mm (depending on application). These kits offer dampers and springs that are tuned for each specific application to provide the best fixed height lowering solution. Bilstein B12 (Pro-Kit) suspension kits provide the perfect combination of suspension dynamics, quality and aesthetics. |
| Description_FAB | Offers even lowering between 25-40mm, depending on application |
| Description_FAB | Precise response, excellent driving dynamics and high reserves of safety |
| Description_FAB | Offers even lowering between 25-40mm, depending on application |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | Porsche | Cayenne | Base | |
| 2012 | Porsche | Cayenne | Base | |
| 2013 | Porsche | Cayenne | Base | |
| 2014 | Porsche | Cayenne | Base | |
| 2015 | Porsche | Cayenne | Base | |
| 2016 | Porsche | Cayenne | Base | |
| 2017 | Porsche | Cayenne | Base | |
| 2018 | Porsche | Cayenne | Base | |
| 2013 | Porsche | Cayenne | Diesel | |
| 2014 | Porsche | Cayenne | Diesel | |
| 2015 | Porsche | Cayenne | Diesel | |
| 2016 | Porsche | Cayenne | Diesel | |
| 2014 | Porsche | Cayenne | Diesel Platinum Edition | |
| 2011 | Porsche | Cayenne | S | |
| 2012 | Porsche | Cayenne | S | |
| 2013 | Porsche | Cayenne | S | |
| 2014 | Porsche | Cayenne | S | |
| 2015 | Porsche | Cayenne | S | |
| 2016 | Porsche | Cayenne | S | |
| 2017 | Porsche | Cayenne | S | |
| 2018 | Porsche | Cayenne | S | |
| 2011 | Porsche | Cayenne | S Hybrid | |
| 2012 | Porsche | Cayenne | S Hybrid | |
| 2013 | Porsche | Cayenne | S Hybrid | |
| 2014 | Porsche | Cayenne | S Hybrid |



