Bilstein ASM Series shock absorbers are designed to provide next level performance for the Resto-Mod and Pro-Touring market. With a variety of damper lengths to fit most popular applications, the shocks combine a great street-worthy ride quality with top level motorsports handling characteristics for a true total package. This modular aluminum design with a threaded shock body dissipates heat quickly. The hard-anodized coating reduces internal friction, and improves strength and durability. The ASM Series dampers are available in non, single and double adjustable configurations for premium tuning options to best fit your budget and driving demands.
Bilstein ASM Series - Suspension Shock Absorber 33-315263
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Collapsed Length (MM) | 387.2 |
| Internal Design | Monotube |
| Upper Mount Type | 1/2in heim |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Collapsed Length (IN) | 15.24 |
| Finish | Clear Anodized |
| Series | ASM Series |
| Spring Seat Included | Yes |
| Boot Included | No |
| Extended Length (MM) | 566.9 |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Body Material | Aluminum |
| Extended Length (IN) | 22.32 |
| Lower Mount Type | 1/2in heim |
| Piston Type | Digressive |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | ASM, 8" 1-Way Adjustable |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | ASM Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_FAB | Modular aluminum design with a threaded shock body dissipates heat quickly |
| Description_DES | ASM Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein ASM Series shock absorbers are designed to provide next level performance for the Resto-Mod and Pro-Touring market. With a variety of damper lengths to fit most popular applications, the shocks combine a great street-worthy ride quality with top level motorsports handling characteristics for a true total package. This modular aluminum design with a threaded shock body dissipates heat quickly. The hard-anodized coating reduces internal friction, and improves strength and durability. The ASM Series dampers are available in non, single and double adjustable configurations for premium tuning options to best fit your budget and driving demands. |
| Description_FAB | Modular aluminum design with a threaded shock body dissipates heat quickly |
| Description_FAB | Designed to provide next level performance for the Resto-Mod and Pro-Touring market |



