Bilstein ASM Series shock absorbers are designed to provide next level performance for the Resto-Mod and Pro-Touring market. With a variety of damper lengths to fit most popular applications, the shocks combine a great street-worthy ride quality with top level motorsports handling characteristics for a true total package. This modular aluminum design with a threaded shock body dissipates heat quickly. The hard-anodized coating reduces internal friction, and improves strength and durability. The ASM Series dampers are available in non, single and double adjustable configurations for premium tuning options to best fit your budget and driving demands.
Bilstein ASM Series - Suspension Shock Absorber 33-315201
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Body Material | Aluminum |
| Internal Design | Monotube |
| Finish | Clear Anodized |
| Boot Included | No |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Series | ASM Series |
| Collapsed Length (MM) | 378.3 |
| Collapsed Length (IN) | 14.89 |
| Extended Length (MM) | 555.5 |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Spring Seat Included | Yes |
| Lower Mount Type | 1/2in heim |
| Extended Length (IN) | 21.87 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | 1/2in heim |
| Piston Type | Digressive |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | ASM Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | ASM, 8" Non Adjustable |
| Description_LAB | ASM Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein ASM Series shock absorbers are designed to provide next level performance for the Resto-Mod and Pro-Touring market. With a variety of damper lengths to fit most popular applications, the shocks combine a great street-worthy ride quality with top level motorsports handling characteristics for a true total package. This modular aluminum design with a threaded shock body dissipates heat quickly. The hard-anodized coating reduces internal friction, and improves strength and durability. The ASM Series dampers are available in non, single and double adjustable configurations for premium tuning options to best fit your budget and driving demands. |
| Description_FAB | Modular aluminum design with a threaded shock body dissipates heat quickly |
| Description_FAB | Modular aluminum design with a threaded shock body dissipates heat quickly |
| Description_FAB | Designed to provide next level performance for the Resto-Mod and Pro-Touring market |



