Bilstein AS3 Series shock absorbers are developed to deliver superior damping characteristics with virtually no rod pressure build-up. Based on Bilstein’s race-proven 46mm monotube design, the AS3’s unique piggyback nitrogen chamber delivers a fade-free performance without the gas pressure buildup that’s common in conventional shock designs. The aluminum threaded body modular assembly with single adjustable shaft tuning is purchased as a dry kit with pistons, piston bands and heims sold separately. The AS3 Series shock absorber offers consistent grip and optimal traction.
Bilstein AS3 Series - Suspension Shock Absorber 27-339022
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Spring Seat Included | Yes |
| Piston Type | Sold Separately |
| Spring Hardware | E4-MSG-0096A00 |
| Valving Identifier | Dry Kit (no valving) |
| Series | AS3 Series |
| Collapsed Length (MM) | 446.5 |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Extended Length (MM) | 580 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Internal Design | Monotube |
| Collapsed Length (IN) | 17.58 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Body Material | Aluminum |
| Extended Length (IN) | 22.83 |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Finish | Clear Anodized |
| Description_FAB | Based on Bilstein’s race-proven 46mm monotube design, the AS3’s unique piggyback nitrogen chamber delivers a fade-free performance without the gas pressure buildup that’s common in conventional shock designs. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS3 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Motorsports, AS3 1-Way Adjustable |
| Description_LAB | AS3 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS3 Series shock absorbers are developed to deliver superior damping characteristics with virtually no rod pressure build-up. Based on Bilstein’s race-proven 46mm monotube design, the AS3’s unique piggyback nitrogen chamber delivers a fade-free performance without the gas pressure buildup that’s common in conventional shock designs. The aluminum threaded body modular assembly with single adjustable shaft tuning is purchased as a dry kit with pistons, piston bands and heims sold separately. The AS3 Series shock absorber offers consistent grip and optimal traction. |
| Description_FAB | Bilstein AS3 Series shock absorbers are developed to deliver superior damping characteristics with virtually no rod pressure build-up. |
| Description_FAB | Based on Bilstein’s race-proven 46mm monotube design, the AS3’s unique piggyback nitrogen chamber delivers a fade-free performance without the gas pressure buildup that’s common in conventional shock designs. |



