*item may differ from images
Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability.
Bilstein AS2 Series - Suspension Shock Absorber 33-343495
Specifications:
| Spring Hardware | B4-MKT-0008A00 |
| Extended Length (MM) | 543.4 |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Series | AS2 Series |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Body Material | Aluminum |
| Internal Design | Monotube |
| Spring Hardware 2 | E4-FT4-Z060A00 |
| Spring Hardware 3 | E4-MSG-0083A00 |
| Spring Seat Included | Yes |
| Collapsed Length (MM) | 361.8 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Finish | Clear Anodized |
| Upper Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Lower Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Segment | Motorsports |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Extended Length (IN) | 21.39 |
| Piston Type | Sold Separately |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length (IN) | 14.24 |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_INV | AS2, 1-Way Adjs. 8" LMSC Rear |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_FAB | 46mm lightweight extruded aluminum body for superior heat dissipation |









