Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability.
Bilstein AS2 Series - Suspension Shock Absorber 33-343448
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length (MM) | 310.3 |
| Extended Length (MM) | 472.5 |
| Internal Design | Monotube |
| Piston Type | Sold Separately |
| Series | AS2 Series |
| Spring Seat Included | Yes |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Spring Hardware 3 | E4-MSG-0083A00 |
| Upper Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Body Material | Aluminum |
| Extended Length (IN) | 18.60 |
| Lower Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Spring Hardware | B4-MKT-0008A00 |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Collapsed Length (IN) | 12.22 |
| Finish | Clear Anodized |
| Spring Hardware 2 | E4-FT4-Z060A00 |
| Segment | Motorsports |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_INV | AS2, 1-Way Adjs. 6" LMSC LF |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_FAB | 46mm lightweight extruded aluminum body for superior heat dissipation |



