Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability.
Bilstein AS2 Series - Suspension Shock Absorber 33-340630
Specifications:
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Body Material | Aluminum |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Series | AS2 Series |
| Collapsed Length (IN) | 15.33 |
| Spring Hardware 2 | E4-FT4-Z060A00 |
| Extended Length (IN) | 23.25 |
| Collapsed Length (MM) | 389.5 |
| Spring Seat Included | Yes |
| Finish | Clear Anodized |
| Spring Hardware | B4-MKT-0008A00 |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Extended Length (MM) | 590.6 |
| Lower Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Internal Design | Monotube |
| Upper Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Boot Included | No |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Spring Hardware 3 | E4-MSG-0083A00 |
| Piston Type | Sold Separately |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | AS2, 1-Way Adjs. 9" LMSC Rear |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_FAB | 46mm lightweight extruded aluminum body for superior heat dissipation |



