Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability.
Bilstein AS2 Series - Suspension Shock Absorber 33-340586
Specifications:
| Internal Design | Monotube |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Finish | Clear Anodized |
| Upper Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Collapsed Length (IN) | 13.21 |
| Series | AS2 Series |
| Extended Length (IN) | 19.59 |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| PartType | Shocks / Struts |
| Spring Seat Included | Yes |
| Spring Hardware 3 | E4-MSG-0083A00 |
| Collapsed Length (MM) | 335.5 |
| Body Material | Aluminum |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Spring Hardware | B4-MKT-0008A00 |
| Extended Length (MM) | 497.5 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Piston Type | Sold Separately |
| Spring Hardware 2 | B4-MKT-0001A00 |
| Lower Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Boot Included | No |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | AS2, 1-Way Adjs. 7" LMSC RF |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_FAB | 46mm lightweight extruded aluminum body for superior heat dissipation |



