*item may differ from images
Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability.
Bilstein AS2 Series - Suspension Shock Absorber 33-318486
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Body Material | Aluminum |
| Series | AS2 Series |
| Internal Design | Monotube |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Lower Mount Type | Clevis |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Piston Type | Linear |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Finish | Clear Anodized |
| Spring Seat Included | No |
| Boot Included | No |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (IN) | 10.04 |
| Collapsed Length (MM) | 255.0 |
| Upper Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | Droop Limiter, Dry Variant |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_FAB | 46mm lightweight extruded aluminum body for superior heat dissipation |




