*item may differ from images
Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability.
Bilstein AS2 Series - Suspension Shock Absorber 33-315492
Specifications:
| Extended Length (IN) | 20.05 |
| Lower Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Spring Seat Included | No |
| Internal Design | Monotube |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Collapsed Length (IN) | 13.86 |
| Finish | Clear Anodized |
| Series | AS2 Series |
| Upper Mount Type | 1/2in teflon heim |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length (MM) | 352.0 |
| Extended Length (MM) | 509.2 |
| Piston Type | Sold Separately |
| Adjustable Damping | Double Adjustable – Compression and Rebound |
| Body Material | Aluminum |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | AS2, 7" 2-Way Adjustable |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_FAB | 46mm lightweight extruded aluminum body for superior heat dissipation |





