Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability.
Bilstein AS2 Series - Suspension Shock Absorber 33-315423
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Body Material | Aluminum |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Extended Length (IN) | 17.89 |
| Series | AS2 Series |
| Collapsed Length (MM) | 304.8 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (IN) | 12.00 |
| Boot Included | No |
| Lower Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Spring Seat Included | No |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Piston Type | Sold Separately |
| Upper Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Internal Design | Monotube |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Finish | Clear Anodized |
| Extended Length (MM) | 454.3 |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | AS2, 6" Non Adjustable |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_FAB | 46mm lightweight extruded aluminum body for superior heat dissipation |



