Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability.
Bilstein AS2 Series - Suspension Shock Absorber 33-315409
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Extended Length (MM) | 350.5 |
| Collapsed Length (MM) | 254.0 |
| Upper Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Series | AS2 Series |
| Boot Included | No |
| Internal Design | Monotube |
| Spring Seat Included | No |
| Finish | Clear Anodized |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Extended Length (IN) | 13.80 |
| Piston Type | Sold Separately |
| Lower Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Collapsed Length (IN) | 10.00 |
| Body Material | Aluminum |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Description_FAB | 46mm lightweight extruded aluminum body for superior heat dissipation |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | AS2, 4" Non Adjustable |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |



