*item may differ from images
Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability.
Bilstein AS2 Series - Suspension Shock Absorber 33-311647
Specifications:
| Segment | Motorsports |
| Collapsed Length (IN) | 13.21 |
| Boot Included | No |
| Piston Type | Linear |
| Body Material | Aluminum |
| Lower Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Spring Seat Included | Yes |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Internal Design | Monotube |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Finish | Clear Anodized |
| Extended Length (MM) | 493.0 |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Extended Length (IN) | 19.40 |
| Series | AS2 Series |
| Upper Mount Type | 1/2in teflon heim |
| Collapsed Length (MM) | 336.0 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | AS2, BIL1 5th Coil 1-way adj |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_FAB | Fine thread body provides precise adjustments in coilover applications |
| Description_FAB | 46mm lightweight extruded aluminum body for superior heat dissipation |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |





