Bilstein AS2-R Series Suspension Shock Absorbers are designed for motorsports applications and provides premium performance through superior tuning and modular design. The package features an aluminum-bodied remote reservoir with tunable base valve technology and several adjustment options mated to Bilstein’s AS2 Series aluminum modular shock. The lightweight threaded body shock can be used with or without coilover hardware. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. The AS2-R Series Suspension Shock Absorbers offer racers a versatile damper that maximizes suspension travel and gives an endless range of options for tuning and upgradeability.
Bilstein AS2-R Series - Suspension Shock Absorber 33-327747
Specifications:
| Adjustable Damping | Triple Adjustable - Rebound and High and Low Speed Compression |
| Boot Included | No |
| Extended Length (MM) | 588.8 |
| Piston Type | 2 Port Linear |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Body Material | Aluminum |
| Extended Length (IN) | 23.18 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Spring Seat Included | Yes |
| Spring Hardware 2 | B4-MKT-0001A00 |
| Segment | Motorsports |
| PartType | Shocks / Struts |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Collapsed Length (MM) | 389.4 |
| Internal Design | Monotube |
| Series | AS2-R Series |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Collapsed Length (IN) | 15.33 |
| Finish | Clear Anodized |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Spring Hardware | E4-MSG-0096A00 |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | All dampers feature 46mm aluminum monotube designs for light weight and hard anodized for durability |
| Description_FAB | All dampers feature 46mm aluminum monotube designs for light weight and hard anodized for durability |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Suspension Shock Absorber |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | AS2-R, RR Eldora |
| Description_LAB | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2-R Series Suspension Shock Absorbers are designed for motorsports applications and provides premium performance through superior tuning and modular design. The package features an aluminum-bodied remote reservoir with tunable base valve technology and several adjustment options mated to Bilstein’s AS2 Series aluminum modular shock. The lightweight threaded body shock can be used with or without coilover hardware. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. The AS2-R Series Suspension Shock Absorbers offer racers a versatile damper that maximizes suspension travel and gives an endless range of options for tuning and upgradeability. |
| Description_FAB | Championship-winning tuning options |



