Bilstein AS2-R Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provides premium performance through superior tuning and modular design. The package features an aluminum-bodied remote reservoir with tunable base valve technology and several adjustment options mated to Bilstein’s AS2 Series aluminum modular shock. The lightweight threaded body shock can be used with or without coilover hardware. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. The AS2-R Series shock absorbers offer racers a versatile damper that maximizes suspension travel and gives an endless range of options for tuning and upgradeability.
Bilstein AS2-R Series - Suspension Shock Absorber 33-311630
Specifications:
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Collapsed Length (MM) | 389.0 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Extended Length (MM) | 614.0 |
| Spring Seat Included | No |
| Body Material | Aluminum |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Finish | Clear Anodized |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Extended Length (IN) | 24.18 |
| Piston Type | Digressive/Linear |
| Collapsed Length (IN) | 15.33 |
| Series | AS2-R Series |
| Adjustable Damping | Triple Adjustable - Rebound and High and Low Speed Compression |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Internal Design | Monotube |
| Boot Included | No |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | All dampers feature 46mm aluminum monotube designs for light weight and hard anodized for durability |
| Description_FAB | All dampers feature 46mm aluminum monotube designs for light weight and hard anodized for durability |
| Description_FAB | Championship-winning tuning options |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | AS2-R, BIL1 Left Rear Traction |
| Description_LAB | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2-R Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provides premium performance through superior tuning and modular design. The package features an aluminum-bodied remote reservoir with tunable base valve technology and several adjustment options mated to Bilstein’s AS2 Series aluminum modular shock. The lightweight threaded body shock can be used with or without coilover hardware. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. The AS2-R Series shock absorbers offer racers a versatile damper that maximizes suspension travel and gives an endless range of options for tuning and upgradeability. |



