*item may differ from images
Bilstein AS2-R Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provides premium performance through superior tuning and modular design. The package features an aluminum-bodied remote reservoir with tunable base valve technology and several adjustment options mated to Bilstein’s AS2 Series aluminum modular shock. The lightweight threaded body shock can be used with or without coilover hardware. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. The AS2-R Series shock absorbers offer racers a versatile damper that maximizes suspension travel and gives an endless range of options for tuning and upgradeability.
Bilstein AS2-R Series - Suspension Shock Absorber 33-311593
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Segment | Motorsports |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Piston Type | Linear |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Finish | Clear Anodized |
| Boot Included | No |
| Extended Length (IN) | 23.18 |
| Internal Design | Monotube |
| Spring Hardware | B4-MKT-0001A00 |
| Extended Length (MM) | 589.0 |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Body Material | Aluminum |
| Collapsed Length (MM) | 389.0 |
| Series | AS2-R Series |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Adjustable Damping | Triple Adjustable - Rebound and High and Low Speed Compression |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Spring Seat Included | Yes |
| Collapsed Length (IN) | 15.33 |
| Spring Hardware 2 | E4-MSG-0096A00 |
| Description_FAB | All dampers feature 46mm aluminum monotube designs for light weight and hard anodized for durability |
| Description_FAB | All dampers feature 46mm aluminum monotube designs for light weight and hard anodized for durability |
| Description_FAB | Championship-winning tuning options |
| Description_INV | AS2-R, BIL1 Right Rear |
| Description_LAB | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_MKT | Bilstein AS2-R Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provides premium performance through superior tuning and modular design. The package features an aluminum-bodied remote reservoir with tunable base valve technology and several adjustment options mated to Bilstein’s AS2 Series aluminum modular shock. The lightweight threaded body shock can be used with or without coilover hardware. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. The AS2-R Series shock absorbers offer racers a versatile damper that maximizes suspension travel and gives an endless range of options for tuning and upgradeability. |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |





