Bilstein AS2-R Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provides premium performance through superior tuning and modular design. The package features an aluminum-bodied remote reservoir with tunable base valve technology and several adjustment options mated to Bilstein’s AS2 Series aluminum modular shock. The lightweight threaded body shock can be used with or without coilover hardware. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. The AS2-R Series shock absorbers offer racers a versatile damper that maximizes suspension travel and gives an endless range of options for tuning and upgradeability.
Bilstein AS2-R Series - Suspension Shock Absorber 33-311548
Specifications:
| Collapsed Length (IN) | 12.72 |
| Finish | Clear Anodized |
| Spring Hardware | N/A |
| Boot Included | No |
| Extended Length (MM) | 490.0 |
| Lower Mount Type | Sold Separately |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Adjustable Damping | Triple Adjustable - Rebound and High and Low Speed Compression |
| Body Material | Aluminum |
| Extended Length (IN) | 19.29 |
| Piston Type | Sold Separately |
| Series | AS2-R Series |
| Spring Seat Included | No |
| Upper Mount Type | Sold Separately |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Segment | Motorsports |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Collapsed Length (MM) | 323.0 |
| Internal Design | Monotube |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Description_INV | 6" AS2-R, 3-way w/ resvr |
| Description_LAB | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein AS2-R Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provides premium performance through superior tuning and modular design. The package features an aluminum-bodied remote reservoir with tunable base valve technology and several adjustment options mated to Bilstein’s AS2 Series aluminum modular shock. The lightweight threaded body shock can be used with or without coilover hardware. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. The AS2-R Series shock absorbers offer racers a versatile damper that maximizes suspension travel and gives an endless range of options for tuning and upgradeability. |
| Description_FAB | All dampers feature 46mm aluminum monotube designs for light weight and hard anodized for durability |
| Description_FAB | All dampers feature 46mm aluminum monotube designs for light weight and hard anodized for durability |
| Description_FAB | Championship-winning tuning options |



